EN
Slide background TELKODER-Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu Devamı
Slide background Haberleşmede rekabet ve serbestleşme = Herkese seçme ve ucuz haberleşme hakkı Devamı
Slide background Her yeni işletmeciye özgürlük = Piyasaya girmede engeller kalksın Devamı
Slide background Tüketici hakkı = İstediğin hizmeti istediğin işletmeciden al Devamı
Slide background Rekabet ve serbestleşme = Tekele hayır = Kaliteli ve ucuz hizmet Devamı
ALTERNATİF TELEKOM İŞLETMECİLERİNDEN 5 MİLYAR 833 MİLYON TL’LİK REKOR YATIRIM
Telekomünikasyon Dünyasının Lokomotifi Alternatif İşletmeciler

Alternatif Telekom İşletmecilerinden 5 Milyar 833 Milyon TL’lik Rekor Yatırım

Çoğunluğu TELKODER üyesi olan alternatif işletmeciler, BTK’nın yayınladığı rapora göre 2010 yılından 2012 yılı sonuna kadar 5 milyar 833 milyon liralık rekor bir altyapı yatırımı yaptı. Sabit telefon, internet, uydu haberleşme, altyapı işletmeciliği gibi alanlarda yapılan bu yatırımlar, Türkiye’de kurumsal ve bireysel alanlardaki haberleşme ve iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasına önemli katkı sağlayacak.

TELKODER tarafından yapılan açıklamaya göre BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından yayınlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporları”, alternatif işletmecilerin telekomünikasyon dünyasında lokomotif konuma geldiklerini resmi olarak ortaya çıkardı. BTK raporlarında Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea dışında kalan ve “diğer işletmeciler” olarak sınıflandırılan işletmecilerin yatırım rakamlarına göre, alternatif işletmeciler ile hakim işletmeci konumunda olan Türk Telekom’un Türkiye’nin geleceği için kritik öneme sahip haberleşme ve iletişim altyapısı için yaptığı yatırım değerlerinin karşılaştırıldığı raporda, 2010, 2011, 2012 yılları ve içerisinde bulunduğumuz 2013 yılının ilk çeyreği rakamlara döküldü.

BTK’nın verilerine göre 2010 – 2012 yılları arasında alternatif işletmecilerin yatırımları 5 milyar 833 milyon TL olmasına karşın, Türk Telekom’un altyapı yatırımları 3 milyar 902 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2013’ün geride bıraktığımız ilk çeyreğinde ise Türk Telekom’un yatırım düzeyinin düştüğü de dikkatten kaçmadı. Zira Türk Telekom’un, 2010’da alternatif işletmecilerin yarısı kadar, bu yılın ilk çeyreğinde ise alternatif işletmecilerin üçte birinden az yatırım yaptığı rakamlarla belirtiliyor. Buna göre, Türk Telekom bu yıl ilk çeyrekte 152 milyon TL yatırım yapmışken alternatif işletmeciler 495 milyon TL yatırıma imza attı. Bu da alternatif işletmecilerin hakim işletmeciden çok daha fazla yatırım yaparak sektörün lokomotifi olduğunu gözler önüne serdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, hakim operatör karşısında serbestleşmenin tam sağlanamadığı bir sektörde mücadele eden alternatif operatörlerin sanılanın aksine önemli yatırımlar yaptığına dikkat çekti. “Alternatif işletmeciler hiç yatırım yapmıyor” şeklindeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Arıak, “BTK raporu her şeyi çok net biçimde ortaya koyuyor. Alternatif işletmeciler yaptıkları yatırımlarla Türkiye’ye verdikleri önemi gösterdi. TELKODER olarak her dönem adil rekabetten yana olduk ve serbestleşmenin tam olarak hayata geçirilmesini talep ettik. Bu sadece bizim için değil Türk Telekom için de önemli bir yaklaşımdı. Rekabet ederek sektörün büyümesini sağlamak hepimizin ortak amacı olmalı. Bu sayede vatandaşlarımız daha kaliteli hizmetleri daha ucuza alma ve istediği işletmeciyi seçme şansına sahip olurlar.

Raporda Yer Alan Yatırım Rakamları Şu Şekilde;

MİLYON TL
2010
2011
2012
2013-1Ç
Türk Telekom YATIRIM
1.100
1.372
1.430
152
Alternatif İşletmeciler YATIRIM
2.060
1.735
2.038
495

Raporda Yer Alan Gelir Rakamları Şu Şekilde;

MİLYON TL
2010
2011
2012
2013-1Ç
Türk Telekom GELİR
7.646
7.375
7.253
1.789
Alternatif İşletmeciler GELİR (TTNET hariç)
1.652
1.959
2.961
883

*BTK Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporları


Telkoder Üyesi Alternatif İşletmeciler: 3C1B, Deksar, Doruk Net, D-Smart, EserTelekom, Eutelsat, Globalstar Avrasya, Globaltower, Grid Telekom, İkon Telekom, İşnet, Mednautilus Türkiye, Mega Telekom, Millenicom, Teletek, TTM Telekom, Turkcell Superonline, Turknet, VodafoneNet

BASIN
Copyright © 2014 TELKODER Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ Kapat
Listemize üye olmak için lütfen formu doldurun