EN
Slide background TELKODER-Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu Devamı
Slide background Haberleşmede rekabet ve serbestleşme = Herkese seçme ve ucuz haberleşme hakkı Devamı
Slide background Her yeni işletmeciye özgürlük = Piyasaya girmede engeller kalksın Devamı
Slide background Tüketici hakkı = İstediğin hizmeti istediğin işletmeciden al Devamı
Slide background Rekabet ve serbestleşme = Tekele hayır = Kaliteli ve ucuz hizmet Devamı
TELKODER: 0850’Lİ HATLAR, İTİBARLI NUMARALAR!

TELKODER: 0850’li Hatlar, İtibarlı Numaralar!

Türkiye’de son günlerde bazı vatandaşların telefonla aranarak sigorta poliçesi gibi hizmet satışları yoluyla dolandırıldığı yönünde haberler çıkıyor.Ama konu anlatılırken ,dolandırıcıları kınamaktan çok, arama yapılan telefon numaralarını suçlama gibi bir yanlış yapılıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata ARIAK,“Bazı haberlerde, yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşın uyarılması gerekirken, maalesef arayanın telefon numarası suçlu gibi gösteriliyor.Telefonla aramalarda herhangibir numara kullanılabilir. Arayan numaralar 444’lü, 0850’li, sabit veya cep telefonu numarası olabilir. Arama yapanlar için bunların birbirlerinden farkı yok ; dolayısıyla belli bir numara gurubunun suçlu gibi gösterilmesi doğru değil.

Haberleşme konularında yetkili ve sorumlu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’dur. Türkiye’deki tüm telefon numaralarını BTK verir ve kullanılmalarını da denetler. Bu nedenle BTK’nın bu konuyla ilgili bir açıklama yapması faydalı olur ” dedi.

850’li Hatlar da en az diğer hatlar kadar güvenli ve itibarlıdır :

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı ARIAK, küçük büyük tüm işletmeciler tarafından kullanılan her türlü numaraların hepsinin devlete ait olduğunu, BTK tarafından işletmecilere tahsis edilen 850’li ve 444’lü numaraların hepsinin de itibarlı numaralar olduğunu vurguladı.

444’lü Hatlardaki Tekel Sona Ermeli

444’lü numaraların sadece Türk Telekom tarafından verilmesi yerine TELKODER üyesi işletmecilerin de 444’lü numaraları müşterilerine verebilmeleri gerektiğini vurgulayan ARIAK, “Bu konu tam serbestleşmenin ve tam rekabetin sağlanması için bir zorunluluk haline gelmiştir. Vatandaşlarımız 0850‘li numaralar gibi 444’lü numaraları da istedikleri işletmeciden alabilmeliler. Sadece Türk Telekom tarafından verilen 444’lü numaralar ile ilgili “itibarın numarası” şeklinde reklamların yapılmasını da doğru bulmuyorum, 850’li numaralar da 444’lü numaralar kadar itibarlıdır” şeklinde konuştu.

BASIN
Copyright © 2014 TELKODER Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ Kapat
Listemize üye olmak için lütfen formu doldurun