Telkoder’den Duyuru

Kategori: Duyurularımız Tarih: 10 Ağustos 2004

Telekom sektörü
engellerin kaldırılmasını istiyor

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) ve Tüm Internet Derneği (TİD) temsilcileri; Türkiye’de Telekomünikasyon sektöründe serbest rekabet ortamının oluşturulabilmesi ve vatandaşlarımızın ucuz ve kaliteli telefon hizmeti alabilmesi için engellerin kaldırılmasına yönelik isteklerini kamuoyuna duyurmak amacı ile 10 Ağustos 2004 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi.

Telefon işletmeciliği yapabilmek için 17 Mayıs 2004 tarihinde Lisanslarını almış olan özel işletmeciler, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve Telekomünikasyon Kurumu’nun uygulamaları ile işletmecilik yapamaz hale getirilmişlerdir. Lisans alan işletmecilerin hemen hemen hiçbiri Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile arabağlantı sözleşmesi imzalayamamış ve bu yüzden hizmet verememektedir.

Türk Telekom, konuşma ücretlerinin bir kısmını Avrupa Standartlarına indirdiği halde özel telefon işletmecilerinin hizmet vermek için ihtiyaç duydukları arabağlantı ücretlerini Avrupa fiyatlarının 5 katı düzeyinde tutmaktadır. Türk Telekom’un talep ettiği arabağlantı ücretleri ile uygulanan konuşma ücretleri arasındaki marj, Türk Telekom’un savunduğunun aksine ne kaliteli hizmet verilebilme, ne de fiyat rekabeti yapabilmeye imkan vermektedir.

Bu şartlarda çözüm lisansları veren Telekomünikasyon Kurumu tarafından bulunmalıdır. Telekomünikasyon Kurulu’ nun yeni işletmecilerin çalışabilecekleri ve rekabet edebilecekleri bir arabağlantı fiyatı tespit edip bunu Türk Telekom’a kabul ettirmeleri gerekmektedir.

Sektör temsilcileri ve derneklerimizin yaptıkları tüm çalışmalar ve araştırmalarımız sonucu arabağlantı fiyatlarının 14.000 TL.(alaniçi) – 18.000 TL.(alandışı) / dk. Seviyelerinde olması gerektiğini göstermektedir. Buna rağmen Türk Telekom’un bize kabul ettirmeye çalıştığı fiyatlar, 53.000 TL. (alaniçi) – 73.000 TL. (alandışı) / dk. seviyesindedir. Bu konuda Türk Telekom’un maliyet çalışması bitmediğinden, Telekomünikasyon Kurumu’nun Avrupa ortalaması olan 14.000 TL. – 18.000 TL. seviyelerindeki bir bedeli Arabağlantı ücretleri olarak belirlemesini bekliyoruz.
Bu olumsuz koşullara ek olarak lisans almış olmalarına rağmen özel telefon işletmecileri hakkında Türk Telekom yönetimi tarafından , lisans alan şirketlerin mevcut hatlarının kaçak olduğunu, kaçak ses yapılarak şirketlerinin trilyonlarca lira zarara uğratıldığı iddia edilmekte, mahkemeler kanalı ile bilirkişi atayarak ses tespiti yaptırılmakta ve basın yolu ile asılsız suçlamalarda bulunulmaktadır.
Bugün ülkemizde Türk Telekom A.Ş., 3 GSM İşletmecisi ve 38 Uzak Mesafe Telefon İşletmecisi olmak üzere toplam 42 Telefon işletmecisi bulunmaktadır. Bu işletmecilerin telefon hizmeti vermesinde hiçbir Yasal engel bulunmamaktadır.
Özel Telefon işletmecisi olan Telkoder Başkanı’nın firması Eser Telekom’a yapılanları, hepimize yapılmış sayıyoruz. Bizler, Özel Telefon işletmecisi olan 37 firma, aldığımız Lisanslar ile bizlere verilmiş olan telefon işletmeciliği hakkımızı kullanma kararlılığındayız.
Özel Telefon işletmecileri olarak bizim, yapılan bu baskılarla ve Türk Telekom’un üzerinde direttiği bu arabağlantı fiyatları ile sistemlerimizi çalıştırmamız ve hizmet vermemiz mümkün değildir. Lisanslarımızı veren Telekomünikasyon Kurumu’nun vermiş olduğu lisanslara sahip çıkarak özel telefon işletmecilerinin bir an önce işe başlamalarını sağlaması gerekmektedir.
Saygılarımızla,

TELKODER – Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği
TİD – Tüm Internet Derneği
TÜTED – Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği

AKCELL BİLGİ VE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş., AXCESS TELEKOM, BİLTEK BİLİŞİM, BORUSAN TELEKOM, DOĞAN ONLINE İLETİŞİM, DORUK İLETİŞİM, ENVO TELEKOM, ESER TELEKOM, E TEKNOLOJİ, EUROPEAN TELEKOMÜNİKASYON, GİSAD TELEKOMÜNİKASYON, GLOBAL İLETİŞİM, İKON İLETİŞİM, İNKO İLETİŞİM, İNTERKOM TELEKOMÜNİKASYON, İŞNET İLETİŞİM, KAYA TELEKOM, KOÇNET HABERLEŞME, KOM-TEL TELEKOMÜNİKASYON, L.D.T.S. TELEKOM, MEGA TELEKOMÜNİKASYON, MOR-TEL TELEKOM, NET İLETİŞİM, NETLİNE TELEKOM, NETONE İLETİŞİM, OMNİTEK BİLİŞİM VE İLETİŞİM A.Ş., PET-SOFTEL TELEKOM, SABANCI TELEKOM, SAHRA TELEKOMÜNİKASYON, SATKO, SFT TELEKOMÜNİKASYON, SGS TELEKOM, S.K.Y. TELEKOMÜNİKASYON, SUPERONLINE TELEKOM, TELEVERSAL İLETİŞİM, TELNET TELEKOM, TSM BİLİŞİM, TR-NET, TURKONET İLETİŞİM, UTH TELEKOMÜNİKASYON, VİANET TELEKOMÜNİKASYON

Bu gönderiyi paylaş