Fiber sorunu esporu da olumsuz etkiliyor

Basın Bülteni

TELKODER: Fiber sorunu esporu da olumsuz etkiliyor

Serbest Telekomünikasyon İşletmeciler Derneği TELKODER, fiber altyapı problemlerinin ülkemizin espor alanındaki gelişimini de engellediğine dikkat çekiyor. “Ülkemizde espor alanında büyük bir potansiyel olmasına rağmen internet problemi yaşayan takımlar küresel arenada gücünü gösteremiyor” diyen TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci: ”2021’de 1,1 milyar doları yakalayan espor sektörü ülkemiz için de önemli bir ekonomik potansiyele sahip. Nüfusumuzun internet kullanım oranına bakıldığında esporun ülkemizde önemli bir ivme kazanması çok doğal. Özellikle pandemi bu alana ilgiyi daha da artırdı. Bu sevindirici bir durum ancak üzülerek görüyoruz ki espor oyuncularımız küresel arenada rakipleriyle yaptıkları maçlarda çok sık olarak ping sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Biz gençlerimizin yüksek hızlı interneti hak ettiklerini düşünüyoruz. Bu sebeple ilgili kurumların fiber altyapı geliştirme çalışmalarını hızlandırmalarını bekliyoruz.” diyor.

İnternetin, bilgisayarların ve oyunların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla giderek daha fazla kişiyi kapsayan espor alanı giderek gelişiyor. 2022 yılında espor’un piyasa değerinin ise 1,3 milyar doları bulması bekleniyor. espor alanı gelişirken espor’a ilgi duyan, kariyerini espor üzerinden inşa eden gençlerin sayısı da her geçen gün artıyor. KPMG’nin geçen yıl açıkladığı rapora göre dünyada yaklaşık 32 milyon espor sporcusu bulunuyor ve bu sayının katlanarak artması bekleniyor.

Türkiye de espor alanında hızla gelişen ve küresel arenada pek çok espor sporcusunun bulunduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ancak ülkemizde yüksek hızlı internet altyapısının yaygınlaşmamış ve özellikle fiber altyapı noktasından gerekli yatırımların yapılmamış olması Türk espor oyuncularının güçlü bir kariyer inşa etmelerini engelliyor. Son olarak geçtiğimiz yıl Türkiye’den uluslararası bir espor oyuncusunun sözleşmesi yaşadığı ping sorunları nedeniyle feshedildiği gündeme gelmişti. İnternet altyapısı nedeniyle yükselen ping değerleri sporcuların rakiplerinden geri kalmasına neden oluyor. Bir bağlantıya tepki verilme süresi olarak tanımlanan ping sorunu nedeniyle oyuncular kendi bilgisayarından çıkan bir verinin rakiplerinin bilgisayarına ulaşma süresinin artması ve rakipten gelen verinin alınmasının uzun zaman alması nedeniyle yarıştan geri kalabiliyorlar. TELKODER espor alanında aldığı uzman görüşleri kapsamında şu verileri de paylaşıyor: Türkiye’den bir takım örneğin Danimarkalı bir takımla karşılaştığında maçın oynanacağı sunucuya erişimi en az 50ms ve üzeri iken rakibin aynı sunucuya erişimi 10-15ms arası oluyor. Bu profesyonel seviyede bir oyuncu için uçurum sayılabilecek bir değer oluyor. Özetle Türkiye’deki küresel esporcuların yaşadıkları en büyük problem ping sorunu olarak öne çıkıyor. Bu değerler esporcuların performanslarını tam olarak ortaya çıkarmasını engelliyor. TELKODER olarak esporcuların, tüm gençlerimizin ve internet kullanıcılarının yüksek hızlı interneti hak ettiğini düşünüyor ve fiber yatırımlar için karar vericilerin daha fazla destek vermesini rica ediyoruz.”