Ortak fiber sorunu 2020’de çözülsün

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yeni yıldan en büyük beklentisini açıkladı: Ortak fiber sorunu 2020’de çözülsün

2020 boyunca en çok fiber altyapı yatırımlarının gündemde yer almaşım beklediklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu konuya verdiği öneme dikkati çekti. Türkiye’de toplam 250-300 bin küometre uzunluğunda fiber altyapı bulunduğunu büdiren Erkan “Ama bu yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi ile önümüzdeki dönemde daha çok gündeme gelecek 5G’ye geçiş için yeterli değil. O nedenle, fiber yatırımların ülkemizin en ücra köşelerine kadar yaygınlaşması olmazsa olmaz bir önem taşıyor. Bunun için gereksinim duyduğumuz fiber altyapı uzunluğu ise yaklaşık 1 milyon kilometre. Bu fiber yatırımım her şirket ayrı ayn yaparsa 15-16 milyar dolarlık bir maliyet ortaya çıkıyor. Ancak hep birlikte ortak yaptığımız takdirde bunu 3-4 milyar dolara çözebiliriz” diye konuştu.
Fiberde ortak altyapıya geçişin dünyada başarılı örneklerinin bulunduğunu anlatan Erkan, bu amaçla kurulacak ortak bir şirketin dünyadan yatırımcıların da ilgisini çekeceğini dile
getirdi.

Erkan, “Operatörler arasındaki rekabetin altyapıda değü üstyapıda, dijital servislerle sunacağımız hizmetler ile olması gerektiğine inamyoruz. Cumhurbaşkanımızın da verdiği desteğin, bu konuda 2020 yılında ülkemiz için olumlu bir şekilde çözüm sağlayacağına inamyoruz. Ortak fiber altyapı konusunun 2020 yılının çözülmesi sektör açısından en büyük temennimiz” diye konuştu. Telekomünikasyon sektörü için 2019’da en çok teknoloji şirketlerini de içine alan^dünyada yaşanan ticaret savaşları olduğuna dikkat çeken Erkan, bu gelişmelerin, teknolojide yerli ve milh olmanın önemini ortaya çıkardığına işaret etti.