Sabit Hatta da Numaralar Taşınabilmelidir

Sabit telefon abonelerinin ve alternatif işletmecilerin sabırsızlıkla bekledikleri sabit hatta numaraların taşınması 10 Eylül’de başladı. Aradan bir aya yakın süre geçti. Sabit hat aboneleri numaralarını taşıyarak işletmecisini değiştiremiyor. Numarasını taşıyabilen sabit hat abonesi henüz yok. Oysa cep numaralarının taşınmasının başladığı ilk bir ayda 500.000 cep abonesi numarasını taşımış ve yeni işletmecisine geçmişti.

TELKODER üyesi olan sabit telefon işletmecileri, Sabit hatlarda numara taşınması için tüm yatırımlarını yapmışlar, tüm hazırlıklarını 10 Eylül’de tamamlamışlardır. TELKODER üyesi işletmeciler, Sabit hatlarda numara taşınmasının bir an önce sağlanmasını beklemektedirler.

Sabit hatlarda numaraların taşınması konusunda talep eksikliği ya da bilgi eksikliği bulunmamaktadır.

Cep numarası taşımada da, Sabit numarayı taşımada da mevzuat aynı mevzuat, bu işi gerçekleştirecek Kurum aynı Kurum’dur. Mobil hatlarda numaraların taşınmasını başarı ile gerçekleştiren BTK’nın, yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun, Sabit hatlarda numaraların taşınmasına da aynı ilgiyi göstermesini bekliyoruz.

Sabit numaralar neden taşınamamaktadır?
– Türk Telekom ve Cep telefonu işletmecileri, TELKODER üyesi işletmeciler ile yapacakları anlaşmaları geciktiriyorlar.
– BTK’nın yapacağı düzenlemeler eksik bırakılmıştır. “Yalın ADSL” ve “Toptan Hat Kiralanması” düzenlemeleri acil olarak çıkarılmalı, “YAPA” konusundaki sorunlar da acil olarak giderilmelidir.

Bu sorunların acil olarak giderilmesi için “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu”nu göreve davet ediyoruz.

Sabit hat numaralarını başka bir işletmeciye taşıyabilmek tüketicinin hakkıdır. Yani vatandaş, Türk Telekom’dan aldığı hizmetin fiyatından ve kalitesinden memnun değilse, numarasını değiştirmeden yeni işletmecilere geçiş yapabilmelidir.

TELKODER kurulduğundan bu yana telekomünikasyon alanında rekabetin sağlanması gerektiğini savunmuştur. Sabit hat numara taşınabilirliği de rekabeti arttıracak bir uygulama olduğundan, TELKODER ve üyeleri tarafından desteklenmektedir. Bu uygulamanın zamanında ve tam olarak başlatılması için her türlü mücadeleyi yapan TELKODER ve üyeleri bu mücadelelerine devam etmektedir.