Sivil Toplum Kuruluşları da “Fiili Tekele” Karşı

TELKODER’in düzenlediği “Telekomda fiili tekele son verelim” kampanyasına sivil toplum kuruluşlarından tam destek geldi.

TELKODER’in telekomünikasyonda gerçek serbestleşmenin sağlanması amacıyla başlattığı “Telekomda fiili tekele son verelim” kampanyasına sivil toplum kuruluşları (STK) da destek veriyor. Kampanyayı destekleyen STK’lar arasında İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), MOBİSAD, Telekomcular Derneği, TÜBİDER, Tüketici Hakları Derneği (THD), Tüketiciler Birliği, Tüketiciler Derneği (TÜDER), Tüm İnternet Derneği (TİD) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) bulunuyor.

Türkiye’de hâlâ telekomünikasyonda fiili tekelin sürdüğüne inanan STK’lar, bu duruma son vermek ve vatandaşı seçme hakkına kavuşturmak gerektiğini düşünüyor. STK’lar, TELKODER’in kampanyasına destek vererek, güçlü bir kamuoyu oluşturulmasına ve telekomda fiili tekelin sona ermesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Amaç, vatandaşa kazandırmak
www.fiilitekelesonverelim.org adresinde başlayan, blog, Facebook fan sayfası ve Twitter’dan destek alıp, vatandaşla buluşma toplantılarını da içerecek olan TELKODER kampanyasının hedefi, telekomünikasyonda hâlâ sağlanamayan serbestleşmeye dikkat çekmek ve vatandaşın desteğini alarak, mevcut düzenleme ve kararları uygulamaktan sorumlu kurum ve kuruluşları harekete geçirmek.

Telekomda fiili tekele son verildiği takdirde, telefon ve internet faturaları düşecek, ülkenin vergi gelirleri artacak, sektör büyüyecek ve istihdam olanakları artacak. Bunları elde etmek için vatandaşın yapabilecekleri ise www.fiilitekelesonverelim.org adresine girip, kayıt yaptırarak destek olmak, sitede belirtilen kurumları göreve çağıran, yapılması gerekenleri hatırlatan e-posta, faks mesajları göndermek, verilen numaraları arayarak mesajlarını iletmek. Ayrıca vatandaşın, şu anda verilmesi mümkün olan hizmetleri, örneğin ADSL bağlantısını ya da sabit telefon hizmetini, hakim işletmeciden değil, bu hizmeti veren serbest işletmecilerden birinden almaya başlaması da kampanyaya önemli bir destek sağlayacak.