Telefonda ‘Kazı Konuş’ Rekabeti Kışlaya Sıçradı

Türk Telekom’un tekel konumundan çıkmasıyla birlikte lisans alan yeni telekom operatör ve bayilerine ilk kucak açan kışlalar oldu.

Kazı konuş telefon kartı için kışlalarda gıda ihalelerinin yanında telefon kartı ihaleleri açılmaya başlandı. Haftalık haber dergisi Aksiyon, kapak dosyasında kışlalara taşınan telefon rekabetini işledi. Türk Telekom AŞ’nin ses tekelinin 1 Ocak 2004’te kalkmasının ardından lisans alan 43 telekom şirketi var. Telefon trafiğinden pay kapma yarışı, arama kartları, internet telefonu gibi kavramları da hayatımıza soktu. 3 aylık uygulamada kart sayısı 1,5 milyonu geçti.

İş dünyası, turistler, sokaktaki vatandaş gibi hedef kitlelere ulaşma planlarıyla sektöre giren yeni telekom operatörleri, girişimci ve bayilerinin keşfettikleri kışlalarda adeta kart savaşına girdi. Türk Telekom’un aksine kontör yerine dakika satan operatörler arama kartlarıyla onlarca kışlada ‘alo’ dedirtiyor. Yaklaşık 4-5 aydır büyük kışlaların kantinlerinde ‘kazı konuş’ telefon kartı satılıyor. Rekabetten yararlanmak isteyen bazı kışlalar, gıda ve içecek ihalelerinin yanında telefon kartı (iletişim) ihaleleri de açıyor. Trakya bölgesindeki 8 kışlaya girecek operatörler için 5. Kolordu Komutanlığı Satın Alma Dairesi’nce açılan ihale buna örnek. 500 bin askerin hiç hesapta olmadığını dile getiren operatörler, kışlada kızışan rekabetten bir yandan kâr elde etmeye çalışırken, diğer yandan pazarda müşteri alışkanlığı oluşturmak istiyor. Çünkü sivil hayata geçecek her asker, gelecekte potansiyel müşteri demek. Türk Telekom’un şehirlerarası tarifesiyle ankesörlü telefonlardan 21-30 kuruşa (210-300 bin lira) görüşebilen askerler birkaç numara fazla çevirerek 12-15 kuruşa (120-150 bin liraya) konuşabiliyor. Özellikle er ve erbaş arasında yayılan kazı konuş kartları, aylık 25 milyon YTL’lik (250 trilyonluk lira) ses pazarı oluşturuyor. Sektör temsilcileri kışlalarda yıllık 4,5 milyon kartın satılacağını tahmin ediyor. Kışlalara giren kazı konuş kartları Telekom’a ait 80 bin ankesörlü telefonun ses taşıma trafiğini de hareketlendirdi. Aramalar sayesinde Telekom’un tahsis ettiği 158 adet 0811’li numara halen aktif olarak kullanılıyor.