TELKODER 6.Olağan Genel Kurulu Yapıldı

TELKODER 6. Genel Kurul Toplantısı’nda telekomünikasyon sektöründe yaşanan gelişmeler ve gelecek dönemden beklentiler paylaşıldı, “Telekomünikasyon sektörü daha çok rekabete açılmalı!” sonucunun çıktığı Genel Kurul Toplantısı’nda yeni yönetim ve denetleme kurulları seçildi. Telekomünikasyon alanının Serbestleştirilmesini ve gerçek rekabet ortamının sağlanmasını hedefleyen TELKODER, bu hedefler doğrultusunda yapacağı çalışmalarına Yusuf Ata Arıak liderliğinde devam edecek.

TELKODER 6. Olağan Genel Kurulu 30 Kasım 2010 Salı günü Ankara’daki ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Yönetim ve Denetleme Kurulları seçimlerinin de yapıldığı toplantıda TELKODER Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Yusuf Ata Arıak seçildi.

TELKODER 6. Genel Kurul Toplantısı’nda dernek üyeleri ile birlikte sektöre emek vermiş, yaşanan gelişmelerde katkıları bulunan önemli isimler de katıldı. 6. Genel Kurul Toplantısı’nda telekomünikasyon hizmetleri sektöründe tam bir rekabetin ve serbestleştirici bir anlayışın hakim kılınmasına doğrudan katkıda bulunmayı hedefleyen Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) faaliyetleri, telekomünikasyon sektöründe dünden bugüne neler başarıldığı ve gelecekten beklentiler değerlendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, “9 yıllık yolculuğumuzda paha biçilmez katkıları olan tüm arkadaşlarımızla birlikte hiç kolay olmayan, her anında yoğun emek harcadığımız ve ödenmesi gereken her bedeli ödediğimiz bir 9 yıl yaşadık. Daha önce gerçekleştirdiğimiz beş genel kurulda söylediklerimize, verdiğimiz bilgilere, yaptığımız sunumlara baktığımızda göreceğiniz gibi, biz TELKODER olarak hep doğruları söyledik. Çizgimizden şaşmadık ve amaçlarımız doğrultusunda çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdürdük” dedi. Tüm bu çabalara karşın telekomünikasyon sektöründe rekabetin yeterli olmadığını vurgulayan Arıak, sektörü rekabete açmak ve tüketicinin daha kaliteli ve daha ucuz hizmet alması için kurulmuş olan BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ve Ulaştırma Bakanlığı, görevini gerektiği gibi yapmadığını hatırlattı.

“Toplam cirosu 24 milyar TL olan Türk telekomünikasyon sektöründe yeni nesil işletmeci olan 25 şirketin cirosu 800-900 milyon TL, ki bu toplam cironun yüzde 6-7’si anlamında. Bu rakamlara da bakıldığında, yeni nesil işletmecilerin payının AB ortalamalarına göre çok düşük kaldığı net bir şekilde görülüyor” bilgisini veren Yusuf Ata Arıak, “TELKODER olarak Türkiye’de piyasanın serbestleşmesi, rekabetin gelişmesi ve tüketici haklarının korunması açısından AB ülkeleri seviyesine ulaşmaya katkıda bulunma vizyonuyla faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” diye belirtti.

Bakanlıkların, devlet kurumlarının, telekomünikasyon hizmetlerini sadece Türk Telekom’dan almalarını da eleştiren Arıak, “Örneğin Alman Hükümeti tüm hizmetleri Deutsche Telekom’dan almak zorunda mı? Neden devlet kurumlarımız ihaleyle daha ucuza hizmet almıyorlar” diye görüşlerini belirtirken TELKODER’in özellikle belediyelerin telekomünikasyon hizmetlerini ihaleyle alması için yıllardır mücadele ettiğini de hatırlattı. “Türkiye’deki belediyelerin tamamına yakını Türk Telekom’dan hizmet alıyor” diyen Arıak, “TTNet fiyat kırarak diğer firmaları geride bırakmayı başarmışsa da TTNet’in bu ihalelere girmesi skandaldır. Zira sadece internet hizmeti vermek için kurulmuştur. BTK’nın internetin dışındaki hizmetler için TTNet’e lisans vermesi büyük yanlıştır. Yanlış devam ediyor” diye konuştu.

TTNet’in, denetim dışı, ikinci bir Türk Telekom gibi hizmet vermesine karşı çıkan Arıak, özetle gerçek rekabet sağlandığı takdirde internet abonelerinin sayısı artacağını, sektörün cirosunun katlanacağını ve internet faturalarının düşeceğini ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından moderatörlüğünü Turk.internet.com yayın yönetmeni Füsun Nebil’in yaptığı oturumda TELKODER’in kuruluşu, varlığı ve bugüne kadar yaptığı çalışmalar çerçevesinde “TELKODER’in serbestleşmeye katkıları”, “TELKODER olmasa ne olurdu” ve “Gelecekte telekomünikasyon sektörü ve TELKODER’in yapması gerekenler” başlıkları değerlendirildi.

Oturumda yer alan BTK Eski Kurul Üyesi A. Raşit Gülhan, Ulaştırma Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Tahir Dengiz, Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz, TELKODER Eski Üyesi Ç. Hakan Kural, Tükeciler Birliği’nden Hatice Kalyoncu, BTK Eski Kurul Üyesi Ahmet Hamdi Atalay ve Turk.internet.com Genel Yayın Yönetmeni Füsun Nebil geçmişe ve geleceğe dönük TELKODER değerlendirmesi yaptılar.

Telekomünikasyon sektöründe rekabet olması için düzenlenen yasanın varlığına karşın uygulamada zorluklar yaşanmaya devam ediyor. “Serbestleşme”yi ilk telaffuz eden dernek olan TELKODER “yeni nesil telekomünikasyon işletmeciliği” alanında sivil toplumun merkezi haline gelmiş bulunuyor. Bugün serbestleşme artık karşı çıkılamayan bir amaç oldu. Vatandaşlarımız artık rekabetin nimetlerinden yararlanmak istiyor.

Yusuf Ata Arıak yeniden başkanlığa seçildi!
Açık oturumunun ardından yapılan TELKODER 6. Genel Kurul Toplantısı’nda, derneğin yönetim ve denetleme kurullarının yeni üyeleri ile başkanlık seçimi de yapıldı. Buna göre Yusuf Ata Arıak, yeniden başkanlığa seçildi. Belirlenen asil ve yedek üye isimleri ise şöyle:

Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeler

Yusuf Ata ARIAK Başkan
M. Tanju ERKOÇ Başkan V.
M. Rifat BAYATLIOĞLU Sayman
Şevki KUYULU Üye
Murat KÜÇÜKÖZDEMİR Üye
Dilek SALMAN Yedek Üye
Halil Nadir TEBERCİ Yedek Üye
Banu Baykara MERMERCİOĞLU Yedek Üye
Çağatay KALKANOĞLU Yedek Üye
Hüseyin ÇAĞLAR Yedek Üye

Denetleme Kurulu Asil ve Yedek Üyeler

Melih ÖZGÜÇ Başkan
İlyas TURGUT Üye
Cem DOĞRUSÖZ Üye
Kağan AKCAN Yedek Üye
Ceyhun ÖZATA Yedek Üye
Gökhan ERKMAN Yedek Üye