Telkoder, “Türkiye’nin İletişimde İkinci Baharı-Kablotv Şebekesi’’ Raporu’nu Değerlendirdi

Kategori: Başkandan Mesajlar, Duyurularımız Tarih: 31 Mart 2016

4.5G Altyapısının ve Genişbant İnternetin Sorunlarının Çözümünde

Kablo TV Şebekesi Çok Önemli

TELKODER, ulusal fiber altyapısına alternatif ve tamamlayıcı olabilecek Kablo TV şebekesi hakkında hazırlanan “Genişbant ve Kablo TV Raporu”nu değerlendirdi. Kablo TV şebekesinin özelleştirilmesinin Türkiye’de genişbant İnternet bağlantısını yaygınlaştırmak için önemli bir fırsat olduğunu belirten TELKODER, Kablo TV altyapısının, altyapıdaki rekabet eksikliği sorununa önemli çarelerden biri olduğunu  bildirdi.

Türkiye’de genişbant İnternet’in yaygınlaşması ve fiber altyapının hızla büyütülmesi konularında uzun zamandır önemli çalışmalar yürüten TELKODER, 4.5G’ye geçiş sürecinde yetersiz ulusal fiber altyapısına hem alternatif, hem de tamamlayıcı kimliği olan Kablo TV şebekesi hakkında hazırlanan “Türkiye’nin İletişimde İkinci Baharı-KabloTV Şebekesi’’ Raporu’nu değerlendirdi.

Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan, 2014-2018 arası “Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nında 2015 sonuna kadar “Kablo TV ve İnternet Altyapısının Özelleştirilmesi” hedefininin bulunduğunu belirten TELKODER, bu altyapının özelleştirilmesi ile Türkiye’nin elde edebileceği en büyük faydalar arasında 4.5G yatırımlarında fiber konusunda yaşanan sıkıntıların aşılabilmesinin olduğunu dile getirdi. Kablo TV şebekesinin özelleştirilmesinin, duraklamaya giren ADSL ve hızlanamayan fiber şebeke yapımındaki açığa bir önemli çare olduğu belirtildi.

Yeterince değerlendirilemeyen Kablo TV Şebekesi, Genişbant İnternet İçin Değerlendirilmeli

Kablolu yayın hizmeti sunan Türksat’ın 2015 yılı dördüncü çeyreği itibarıyla toplam 1.160.985 kablo TV abonesi bulunuyor. Bunun yanı sıra Teledünya markasıyla sunulan sayısal Kablo TV abone sayısı 798.476, Kablo İnternet abone sayısı 629.064 ve kablo telefon hizmetinden yararlanan abone sayısı ise 34.806 seviyesinde.

Yıllar içinde, Kablo TV abone sayısının artışına bakıldığında ise, 2004 yılında Türk Telekom yönetimindeyken raporlanan 2,5 milyon erişilebilir hane sayısının aradan geçen 11 yıllık sürede %40 arttırılarak 3,6 milyona çıktığı görülüyor. Buna karşın TV abone sayısı aynı dönemde 1.075.000’dan ancak 1.160.985’e çıkabilmiş durumda.  TELKODER, 3.600.000 ev ve işyerine 100-150 MBPS yüksek hızında internet sağlama kapasitesi bulunan bu şebekenin özelleştirilmesi durumunda, 4.5G’nin fiber ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacağını belirtti.

Ulusal Altyapıda Rahatlama Sağlanacak

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata ARIAK “Genişbant internetin diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemiz açısından da öneminin farkında olan siyasi iradeninönünde, genişbant yatırımlarının son beş yılda yeterli büyüklükte gerçekleşmemiş olması sorunu bulunmaktadır. Dolayısıyla, mevcut Kablo TV internet şebekesi, genişbantın yaygınlaştırılmasında değerlendirilmek için bekleyen ikinci ve çok önemli bir fırsat olacaktır.

Kablo TV şebekesi, hem alternatif işletmecilerin hem de mobil işletmecilerin önüne geniş bir otoyol sunacaktır; böylece rekabeti arttıracak ve vatandaşlara ses-internet-video gibi tüm hizmetlerin rekabet altında sunulmasına katkı yapacaktır.

Son zamanlarda ortak bir telekom altyapı şirketinin kurulması konusu gündemdedir. Böyle bir durum gerçekleşirse, Kablo TV altyapısı da büyük altyapının önemli bir parçası olabilir.

Ayrıca, yeni nesil video çözümleri ülkemiz pazarında yer edinemeden önce, güçlü ve kültürümüzü koruyan bir video çözümü oluşturmanın da yolu açılacaktır. Özelleştirmenin oluşturacağı gelirin devlet için önemli bir kaynak olmasının yanında, yapılacak çalışmaların hem istihdama hem de vergiye katkıları olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bilgi için: F5 İletişim Danışmanlığı / 0216 349 40 43  – ofishalki@f5-pr.com

Murat Demirok – muratdemirok@f5-pr.com / 0533 730 58 53
Emre Demiray – emredemiray@f5-pr.com / 0533 437 90 04

Bu gönderiyi paylaş