Telkoder’den Duyuru

Bizler, ülkemizde şehirlerarası ve uluslararası telefon hizmeti vermek üzere Telekomünikasyon Kurumu’ndan “Uzak Mesafe Telefon Hizmeti” lisansı almış işletmecileriz. Yüksek bedeller ödeyerek aldığımız bu lisanslar ile vatandaşlarımıza ucuz ve kaliteli hizmetler vermeyi amaçlıyoruz.

Siz Sayın Halkımıza bu hizmetlerin verilebilmesi için, hepimiz, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin altyapısını makul fiyat ve şartlarda kullanmak zorundayız. Bu kapsamda, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile yaptığımız görüşmelerde, sürdürülebilir rekabet ortamının oluşmasını ve hizmet devamlılığının sağlanmasını zorlaştıran koşulların ileri sürüldüğü görülmektedir. Bu koşulların, biz işletmeciler tarafından kabul edilmesi mümkün değildir.

Sayın Ulaştırma Bakanımızdan, kendisine doğrudan bağlı olan Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin bu davranışlarına ve serbestleşmenin önüne konulan engellere ivedilikle müdahale etmesini talep ediyoruz.

Ülkemizde, 1.1.2004 tarihinden itibaren telekomünikasyon alanında tam serbestleşme başlamış olmasına rağmen, Devlet İstatistik Enstitüsü’nün 2004 yılı ilk üç aylık verilerinde, ulaştırma ve haberleşme sektörünün en az büyüyen sektör olması üzüntü vericidir.

Telekomünikasyon Kurumu’ndan, sektörün tek düzenleyici ve bağımsız otoritesi olarak bir an önce işletmecilerin kabul edebileceği şartları içeren “Türk Telekomünikasyon A.Ş. Referans Arabağlantı Teklifi”ni onaylayarak yayınlamasını bekliyoruz.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.’den ise, hakim durumunu kullanarak yeni işletmecilerin piyasaya girmelerini ve faaliyet gösterebilmelerini engelleyici tutum ve davranışlarından vazgeçerek, yeni işletmecileri bir iş ortağı gibi görmesini ve ülkemiz telekomünikasyon sektörünü el ele vererek büyütmeye çağırıyoruz.

Kaliteli ve ucuz telefon hizmetlerinin güvenli ve sürekli olarak sağlanması, yeterli sayıda firmanın birbirleri ile rekabet kuralları altında yarışmasına bağlıdır. Bu koşulları sağlamanın, Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon Kurumu ve Rekabet Kurumu’nun asli görevleri içerisinde olduğunu bir kez daha kamuoyuna duyururuz.

Yukarıdaki konuların görüşülmesi ve çözüme kavuşturulması amacı ile 8 Temmuz 2004 Perşembe günü Ankara’da, sektörün tüm kesimlerinin katılacağı bir toplantı yapılacağını bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

TELKODER – Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği
TİD – Tüm Internet Derneği
TÜTED – Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği

AKCELL BİLGİ VE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş., ATLAS ONLINE İLETİŞİM, AXCESS TELEKOM, BİLTEK BİLİŞİM, BORUSAN TELEKOM, DELTA-KOM İLETİŞİM, DOĞAN ONLINE İLETİŞİM, DORUK İLETİŞİM, ENVO TELEKOM, ESER TELEKOM, E TEKNOLOJİ, EUROPEAN TELEKOMÜNİKASYON, GİSAD TELEKOMÜNİKASYON, GLOBAL İLETİŞİM, İKON İLETİŞİM, İNKO İLETİŞİM, İNTERKOM TELEKOMÜNİKASYON, İŞNET İLETİŞİM, KAYA TELEKOM, KOÇNET HABERLEŞME, KOM-TEL TELEKOMÜNİKASYON, L.D.T.S. TELEKOM, MEGA TELEKOMÜNİKASYON, MOR-TEL TELEKOM, NET İLETİŞİM, NETLİNE TELEKOM, NETONE İLETİŞİM, OMNİTEK BİLİŞİM VE İLETİŞİM A.Ş., PET-SOFTEL TELEKOM, SABANCI TELEKOM, SAHRA TELEKOMÜNİKASYON, SATKO, SFT TELEKOMÜNİKASYON, SGS TELEKOM, S.K.Y. TELEKOMÜNİKASYON, SUPERONLINE TELEKOM, TELEVERSAL İLETİŞİM, TELNET TELEKOM, TSM BİLİŞİM, TR-NET, TURKONET İLETİŞİM, UTH TELEKOMÜNİKASYON, VİANET TELEKOMÜNİKASYON