Vatandaşın 10XY ile Ucuza Konuşma Hakkı Hayal mi Oluyor?

Tüketicilerin yüzünü güldüren, telefon faturalarında önemli ölçüde ekonomi yapmayı sağlayan 10XY ile arama, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Kasım ayında aldığı bir kararla artık tarihe karışabilir.

Bilindiği üzere, telefon numaralarının başına sadece 10XY numaraları eklenerek ucuza telefon görüşmeleri yapmanın önü açılmış, pek çok abone bu sayede telefon faturalarında ciddi bir düşüşe tanık olmuştu. Ne var ki, bu kez de vatandaşa sağlanan bu kolaylığın önüne faturalama konusunda yaşanan bir sorun çıktı: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kararına göre artık Türk Telekom’un, evlerden ve işyerlerinden aranacak numaranın önüne 10XY koyarak, bir başka telefon işletmecisi üzerinden ucuza yapılan konuşmaları faturasına dahil etme yükümlülüğüne sınırlama getirildi.

“Arama bazında taşıyıcı seçimi” olarak adlandırılan bu “B tipi telefon hizmeti” veren işletmecilerin hiçbirinin bu hizmeti alan tüketiciler ile arasında bir abonelik sözleşmesi bulunmuyor. Böyle olduğu için sabit numarayla evden veya işyerinden numaranın önüne 10XY konarak yapılan ucuz arama hizmeti veren işletmecilerin tüketicilere fatura kesmesi mümkün olmuyor. Eğer Türk Telekom bu karar ile getirilen sınırlama doğrultusunda faturalarından bu hizmet bedellerini çıkaracak olursa, işletmecilerin 10XY hizmetleri için fatura kesip, ücret tahsil etmeleri için bir yol kalmamış oluyor. Bu hizmetinden alacağını tahsil edemeyen telefon işletmecilerinin de bu hizmeti vermeye devam etmesi mümkün görünmüyor.

Sonuçta olan yine tüketiciye oluyor ve kendi seçtiği işletmeciye ait 10XY’li numarayla ucuza konuşma hakkı elinden alınıyor. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak konuyla ilgili şunları belirtiyor: “Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ‘Arama Bazında Taşıyıcı Seçimi’ yani B Tipi Telefon Hizmeti, tüketicilere önemli kolaylıklar ve avantajlar sağlamaktadır. Tüketiciler aramalarında hizmet sunan işletmeciler ile herhangi bir abonelik bağlantısına girmeden, hem kalite yönünden hem de fiyat yönünden avantajlı bulduğu işletmecinin hizmetinden her bir telefon araması için farklı işletmeci tercihinde bulunarak yararlanabilmektedirler. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Kasım ayında aldığı Türk Telekom’un bu hizmetleri faturalama yükümlülüğünün sınırlandırılmasına yönelik kararı sonucunda, Türk Telekom faturalarına bu hizmet bedellerini yansıtmazsa, B tipi hizmet veren işletmeciler tüm abonelik bilgilerini elinde bulunduran Türk Telekom’dan bedelini ödeyerek satın almakta oldukları faturalama ve tahsilat hizmetini alamayacaklar, dolayısıyla hizmet sunamayacaklar, demektir. Bununla birlikte ‘Arama Bazında Taşıyıcı Seçimi’ yöntemi ile hizmet sunumunun yapısı, işletmecinin geri dönüşü olmayan önemli tanıtım/reklam harcaması/yatırımı yapmasını gerektirmektedir. Bu harcamaları yapmış işletmeciler artık bu hizmeti sunamayacak olmaları durumunda büyük zarara uğrayacaktır. Sonuç olarak, söz konusu kurul kararları nedeniyle ülkemiz tüketicilerinin lehine önemli bir imkan sağlayan bir hizmet daha yaygın olarak verilemez hale gelecektir. Bu karar rekabete vurulmuş önemli bir darbedir. TELKODER olarak, yeterli değerlendirme ve analizler yapılmadan alındığını ve hem tüketiciler, hem de işletmeciler için önemli olumsuz sonuçlar doğuracağını düşündüğümüz söz konusu Kurul kararının ortadan kaldırılması veya değiştirilmesi gerektiğini kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”