Yeni Telekom

Rekabet Kurumu Başkanı Parlak 2. telekom sürprizini TAKVİM’e açıkladı: Tekel oluşmaması için yeni sabit hat şebekesi kuruluyor.

“REKABET ORTAMI OLMALI”
Telekom özelleştirilmesinden sonra piyasada ‘tekel’ oluşmasını önlemek isteyen Rekabet Kurumu, düğmeye bastı. Devlet, ikinci bir telekom kurmak için harekete geçti. Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, yeni telekom ile ilgili bilgileri ilk kez TAKVİM’e açıkladı. İkinci telekom için gerekli tüm şartların hazır olduğunu söyleyen Parlak, “Biz zaten ihaleden aylar önce Kablo TV’nin ayrılmasını sağlamıştık” dedi.

“HEMEN FAALİYETE GEÇEBİLİR”
Ayrıştırılan Kablo-TV altyapısının Türksat uydusuna bağlandığını söyleyen Başkan Parlak, “Kablo-TV üzerinden sabit ses ve internet erişimi sağlanabilecek. İkinci telekomun faaliyete geçmesi kanun gerekmiyor. Telekomünikasyon Kurumu’nun faliyete geçme kararı alması yeterli. Üstelik yeni telekomun Türk Telekom’la hiçbir bağı olmayacak. Tamamen yeni bir tüzel kişilik olarak hizmet verecek” diye konuştu.

2.Telekom yolda

Türk Telekom’un satışından sonra tekel oluşmaması için, devlet yeni bir sabit telefon hattı kuracak. Mustafa Parlak, ‘Altyapı hazır’ diyor.

Sabit telefonlarda Türk Telekom’un ‘tekel’i yıkılıyor. Tıpkı özelleştirilen Telekom gibi yeni bir sabit telefon şebekesi kuruluyor. Rekabet Kurumu’nun isteği üzerine, 2. Telekom’un hukuki altyapısı oluşturuldu. Rekabet Kurumu, özelleştirme ihalesi yapılmadan önce, Telekom’un piyasadaki ‘tek hakim’ olma özelliğini dikkate alarak, Kablo- TV hatlarının yeni bir şebeke kurulmak üzere ayrılmasını istedi. Bu istek yerine getirildi. Hem ikinci bir sabit telefon şebekesi, hem de veri iletiminde kullanılmak üzere Kablo TV, Telekom’dan ayrıldı.

‘REKABETİN İŞLEMESİ İÇİN ŞART’
TAKVİM’e konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, “Piyasada rekabetin işlemesi için Telekom’a alternatif bir yapının kurulması zorunluydu” derken, bundan sonra olacaklara ilişkin şu bilgiyi verdi: “Telekom, piyasada hakim durumda. Kamu tekeli. Özelleştirme olmadan önce bu yapının değişmesi gerekiyordu. Kablo TV’yi ayırın dedik. Telekom’a alternatif oluşturulmasını istedik. Yaklaşık 2 ay önce bir kanun çıkartılarak Kablo-TV altyapısı, Telekom’dan ayrıştırıldı. Ayrıştırılan Kablo TV altyapısı, devlete ait Türksat’a bağlandı. Böylece Telekom’a alternatif yeni bir şebeke oluştu. Kablo-TV üzerinden sabit ses ve internet erişimi sağlanacak. İkinci Telekom’u kurmak için altyapı hazır hale geldi. Rekabet sağlanmalı ki, özelleştirme olabilsin.”

‘DERHAL FAALİYETE GEÇEBİLİR’
Parlak’ın verdiği bilgilere göre, ikinci sabit telefon ve veri hattını içeren yeni şirket derhal faaliyete geçebilecek durumda. Bunun için yeni bir kanuna gerek bulunmuyor, Telekomünikasyon Kurumu’nun karar alması yeterli olacak. Bu kararın kısa sürede alınması bekleniyor. Rekabet Kurumu Başkanı, “Alternatif şebekenin süratle faaliyete geçmesi lazım” diyor. Yeni şebeke, Türk Telekom gibi ayrı bir tüzel kişilikten oluşacak. Bu tüzel kişiliğin hesapları da ayrı olacak.